Sadzby na hypotékach padli v septembri na nové historické minimum! Polovica Slovákov aj tak netuší, aký úrok je pri hypotéke výhodný. Od banky očakávajú férové podmienky, bez skrytých hviezdičiek pod čiarou.

späť

Bratislava, 30. októbra 2014 – Úroky na hypotékach klesli v septembri opäť rekordne nízko. Priemerná sadzba na nových hypotékach dosiahla nové historické minimum 3,09% ročne a obyvatelia si na hypotékach v septembri od bánk požičali 376 mil. eur, čo bolo o takmer 50 mil. eur viac ako v auguste. Takmer polovica Slovákov však aj tak nevie povedať, aký úrok na hypotéke je podľa nich výhodný a výhodnosť banky merajú cez transparentnosť a férovosť. Vyplynulo to z analýzy Prima banky, vychádzajúcej z aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska a prieskumu agentúry 2muse.

Sadzby na hypotékach v septembri padli, rekordy v objeme poskytnutých úverov na bývanie už nie. Slovenské banky požičali na hypotékach obyvateľstvu v septembri síce o takmer 50 mil. eur viac ako v auguste, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím však išlo o štandardný mesiac a rekordy v objeme požičaných hypoték sa už nezopakovali. Obyvatelia si z bánk odniesli nové hypotéky v celkovom objeme 376 mil. eur. Portfólio úverov na bývanie (bez úverov stavebných sporiteľní) tak pokračovalo v medziročnom 15 %-nom raste a dosiahlo hodnotu 14,3 mld. eur.

 

Historicky najvýhodnejšie hypotéky – stále však nie pre každého

Jeden rekord však v septembri predsa len padol. Priemerná sadzba, za ktorú si obyvatelia brali nové hypotéky, klesla na nové historické minimum 3,09% p.a. Táto sadzba však zároveň potvrdzuje to, že napriek marketingovým ponukám úrokov hlboko pod úrovňou troch percent, v ktorých sa banky predbiehajú, si stále veľa ľudí v skutočnosti z bánk odnáša hypotéky s výrazne vyššími úrokmi. Výhodnú úrokovú sadzbu totiž dostanú klienti v mnohých prípadoch až po splnení množstva ďalších podmienok, akými sú napríklad podmienka zriadenie účtu, zasielania príjmu na účet, alebo podmienka poistenia. Hypotéky sú teda výhodnejšie, ale nie pre každého.

 

Slováci nevedia posúdiť výhodnosť úroku  na hypotéke – očakávajú však férovosť

Z prieskumu Prima banky, ktorú pre ňu uskutočnila prieskumná agentúra 2muse vyplynulo, že Slováci nevedia posúdiť, aký úrok na hypotéke je výhodný. Na otázku „Čo považujete za výhodný úrok na hypotéke“ až 48% z nich odpovedalo jednoduchým „Neviem“. Výhodnosť banky však paradoxne nemerajú len cez výšku poplatkov a úrokov, ale aj cez transparentnosť a férovosť. Až 47% opýtaných uviedlo, že výhodná banka je pre nich tá, ktorá je voči nim férová a nemá vo svojich podmienkach žiadne dodatočné hviezdičky ani skryté podmienky pod čiarou. Pri výbere vhodného produktu až 57% Slovákov uprednostňuje banku, ktorá má rovnaké podmienky pre všetkých klientov bez rozdielu.

 

 

 

Zdroj: Prima banka Slovensko, a.s. / 2 muse, s.r.o.


Pozn.:

Dohodnutá priemerná ročná úroková miera (DPRUM), ktorú vykazuje NBS, nie je totožná s priemernou úrokovou sadzbou. Údaje Prima banky už zohľadňujú prepočet DPRUM na priemernú úrokovú sadzbu. Informácie k DPRUM nájdete na tomto linku: http://www.nbs.sk/_img/Documents/statist/us/vypocet.pdf.

Zverejnené dňa: 30. 10. 2014


späť na zoznam