Pre polovicu Slovákov je pri výbere dovolenky najdôležitejší poriadny relax. Aj preto na nej míňame najviac peňazí na dobré jedlo a kaviarne.

späť

Bratislava, 14. júna 2016 – Dovolenka na Slovensku alebo v zahraničí? Bez ohľadu na destináciu platí pre Slovákov pri výbere dovolenky jedno: preferujeme najmä relax a poriadny oddych. A hoci najviac ľudí je za svoju dovolenku ochotných utratiť sumu do 500 eur, cena dovolenky ovplyvňuje pri rozhodovaní len 20 % Slovákov. V porovnaní s minulosťou si už čoraz viac Slovákov pribaľuje do svojej peňaženky okrem hotovosti aj platobnú kartu, no počas dovolenky v zahraničí ju využíva aktívne len 37 % ľudí. Práve platby kartou im pritom môžu, paradoxne, ušetriť nemalé peniaze.

„Najdôležitejšie pre mňa je, aby som unikol z bežného života a poriadne si oddýchol“ – tak toto je kľúčové kritérium Slovákov pri rozhodovaní sa ohľadne svojej dovolenky. V prieskume Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse, tak odpovedalo až 51 % opýtaných. A aj keď je cena pre nás v mnohých prípadoch tým najdôležitejším, v prípade rozhodovania sa o dovolenke nie je pre Slovákov až taká podstatná. Ako kľúčové kritérium pre výber dovolenky ju volí len niečo cez 19 % ľudí a okrem relaxu a oddychu pred ňou uprednostňujú dokonca aj samotnú lokalitu. Jej výber je dôležitý až pre 29 % Slovákov. Zhodli sa na tom dokonca takmer úplne rovnako ženy aj muži.

Keď za relaxom, tak poriadnym a to vrátane dobrého jedla. Slováci míňajú na dovolenke najviac peňazí zo svojho dovolenkového rozpočtu na dobré jedlo, obedy či večere v reštauráciách, ale aj posedenia v kaviarňach. Priznala sa k tomu približne tretina opýtaných. K relaxu však podľa Slovákov patrí aj nejaké to dobrodružstvo a práve do toho, vrátane fakultatívnych výletov, je ochotných investovať väčšinu svojich peňazí až 25 % ľudí. Počas dovolenky sa však zvykneme rozmaznávať aj inak – až 20 % ľudí zvykne zo svojho dovolenkového „vreckového“ minúť najviac peňazí na suveníry, či darčeky pre rodinu a priateľov. Nočný život počas dovolenky nie je pre ľudí to pravé orechové a to dokonca ani pre tých mladších. Väčšinu svojho dovolenkového rozpočtu míňa na nočný život celkovo len  1 % Slovákov, no a v prípade mladých vo veku 18 – 25 rokov len 4 % opýtaných.

Cestovať s plnou peňaženkou hotovosti?

Či už ale trávime svoju letnú dovolenku v Tatrách, na Zemplínskej šírave, v Chorvátsku alebo v Tunisku, mali by sme si do peňaženky určite pribaliť aj platobnú kartu. Práve platby kartou, a to najmä v zahraničí, sa totiž Slovákom oplatia oveľa viac, ako výbery z bankomatov – sú rýchlejšie, jednoduchšie a najmä  LACNEJŠIE. Na Slovensku si na využívanie platobnej karty zvykáme stále viac a viac – a dnes ju už počas svojej domácej dovolenky aktívne využije až 71 % ľudí. Pri cestách do zahraničia, kde práve vďaka používaniu platobnej karty môžeme ušetriť nemalé peniaze, ju však už aktívne využíva len 37 % Slovákov. A čo teda odporúčajú banky? „Na dovolenku odporúčame cestovať s primeraným objemom hotovosti ale do peňaženky určite pribaliť aj platobnú kartu a snažiť sa ju počas dovolenky využívať v maximálnej možnej miere, pokiaľ je to možné. Platby kartou v zahraničí sú totiž oveľa lacnejšie ako výber hotovosti z bankomatu. Banky navyše zvyknú v cene svojich účtov poskytovať klientom bezplatné platby kartou doma aj v zahraničí. S platobnou kartou máte navyše peniaze k dispozícii prakticky kedykoľvek a nemusíte hľadať najbližší bankomat,hovorí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Banka vás môže za platby kartou aj odmeniť

Odmena v podobe peňazí za to, že platím platobnou kartou? A dokonca aj v zahraničí? Kto by na túto možnosť nepovedal „Áno“? Nie je to úplne bežné, ale predsa len je na Slovensku jedna banka, ktorá vás za platby kartou doma aj v zahraničí odmení. S Osobný účtom v Prima banke môžu klienti nielen využívať bez poplatku neobmedzený počet platieb kartou u obchodníkov doma a v zahraničí. Za platby kartou banka klientov aj odmení – vo výške 0,5 % z objemu nákupov zaplatených platobnou kartou. A to isté platí aj pre študentov, ktorí v Prima banke využívajú Študentský účet.

 

Zverejnené dňa: 14. 6. 2016


späť na zoznam