Pokles sadzieb na hypotékach sa v apríli prekvapivo zastavil. Aké úroky si teda Slováci z bánk reálne odnášajú?

späť

Bratislava 2. júna 2015 – Hypotéky na jar opäť začali naberať na obrátkach. Slováci si v apríli na bývanie požičali od bánk viac ako pol miliardy eur, čo je historicky najviac za posledné dva roky. V úrokoch však už rekord nepadol a priemerná sadzba dokonca mierne vzrástla na úroveň 2,64 % p.a. A to aj napriek tomu, že viaceré banky v apríli úroky na hypotékach znižovali. Dostávajú teda klienti naozaj najnižšie úroky v histórii?

Apetít Slovákov po hypotékach sa na jar znovu prebudil. Po slabšom úvode roka sa obyvatelia začali opäť rekordne zadlžovať a v apríli si od bánk na nových úveroch na bývanie (bez úverov stavebných sporiteľní) požičali vyše 531 mil. eur. Ide tak o najvyšší objem nových poskytnutých hypoték za posledné dva roky. V prípade priemernej úrokovej sadzby sa však už ďalší rekord nekonal. A to aj napriek tomu, že viaceré banky v apríli prišli s akciami a klientov začali lákať na „najnižšie úroky vo svojej histórii“. Tieto sadzby však zrejme ostávajú iba na zmluvách vyvolených.

Kým v marci bola priemerná sadzba na nových hypotékach 2,63 % p.a., v apríli už neklesla, ale naopak mierne vzrástla na úroveň 2,64 % p.a. Dôvodom môže byť aj fakt, že väčšina bánk pri hypotékach stále zvýhodňuje iba niektorých klientov. Úrok „od“ tak dostanú len vyvolení klienti a ostatní môžu o takých výhodných úveroch iba snívať.

V apríli sa darilo aj novým spotrebným úverom. Slováci si od bánk požičali 281 miliónov eur, čo je medziročne takmer o polovicu viac. Celkové portfólio úverov pre obyvateľstvo tak ku koncu apríla medziročne vzrástlo o necelých   13 % na 22 776 mil. €.

Prima banka rastie v retailových úveroch takmer 4-krát rýchlejšie ako zvyšok trhu. V máji jej portfólio úverov obyvateľstvu prekročilo 800 mil. eur a najviac sa banke darí práve v hypotékach, ktoré medziročne rastú takmer 50 %-ným tempom. V súčasnosti Prima banka ponúka na hypotéke s 3-ročnou fixáciou úrok 1,8 % p.a. pre každého. Ide o mimoriadnu ponuku, ktorá platí pre všetky hypotéky schválené do 30. 6. 2015. Na rozdiel od väčšiny bánk, tento úrok poskytne Prima banka každému klientovi, bez ohľadu na výšku príjmu, lokalitu zakladanej nehnuteľnosti a bez ďalších podmienok ako je poistenie úveru, otvorenie účtu alebo zasielanie príjmu do banky.

 

Pozn.: Dohodnutá priemerná ročná úroková miera (DPRUM), ktorú vykazuje NBS, nie je totožná s priemernou úrokovou sadzbou. Údaje Prima banky už zohľadňujú prepočet DPRUM na priemernú úrokovú sadzbu. Informácie k DPRUM nájdete na tomto linku: http://www.nbs.sk/_img/Documents/statist/us/vypocet.pdf

Zverejnené dňa: 2. 6. 2015


späť na zoznam