Najviac Slovákov sníva o dovolenke v exotike alebo o ceste okolo sveta

späť

Bratislava, 1. júla 2015 – Aká je vaša dovolenka snov? Najviac Slovákov láka vôňa exotiky na pláži pod palmami alebo objavovanie nových krajín na ceste okolo sveta. Mnohým z nás by však stačila aj skromnejšia dovolenka na Slovensku, hoci aj doma na záhradke alebo na chalupe. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. Prieskum tiež ukázal, že väčšina Slovákov si berie na dovolenku platobnú kartu a keby sme mali platiť kartou častejšie, najväčšou motiváciou by bolo vrátenie časti peňazí späť na účet.

Predstavy Slovákov o dovolenke snov, bez akýchkoľvek finančných obmedzení, sú rôzne. Podľa prieskumu Prima banky približne tretina z nás sníva o pobyte v exotickej krajine na pláži pod palmami, štvrtinu zas láka poznávacia cesta okolo sveta a objavovanie nových krajín. Na treťom mieste skončila dovolenka na Slovensku, hoci aj doma na záhradke či na chalupe. Pri porovnaní s predošlými dovolenkovými variantmi je pobyt  v živom prímorskom letovisku dovolenkou snov len pre menej Slovákov (13 %) a našincov veľmi neláka ani aktívna dovolenka spojená s turistikou, cyklistikou alebo raftingom (9 %).

Keď Slováci cestujú na dovolenku, berú si so sebou aj svoju platobnú kartu. Priznalo to 93 % respondentov. Neznamená to však, že kartu naozaj aj používajú. Napríklad pätina ľudí (22%) má síce svoju kartu so sebou, ale aj tak platí väčšinou v hotovosti. Len 7 % ľudí si kartu na dovolenku neberie vôbec a platí výhradne v hotovosti. Takáto forma platenia pritom nie je praktická, bezpečná a ani výhodná. „Bezhotovostné transakcie sú oveľa lacnejšie ako výbery hotovosti z bankomatov alebo výmena hotovosti v zmenárni. Klientom preto odporúčame, aby na dovolenke platili platobnou kartou v maximálnej možnej miere,“  radí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Zo Slovákov, ktorí kartu na dovolenke využívajú, takmer polovica kartou platí všade kde sa dá, či už v hoteloch, reštauráciách alebo v obchodoch. Zaujímavé je aj to, že 28 % ľudí platí kartou na dovolenke len od určitej sumy (najčastejšie od 20 €) a nájdu sa aj dovolenkári, ktorí platobnú kartu využívajú iba na výbery hotovosti z bankomatov.

Platenie kartou je rýchle, bezpečné a aj výhodné

V prieskume sme sa Slovákov pýtali aj na to, či by kartou platili častejšie, keby ich banka za platby kartou odmeňovala. Až 78 % ľudí by takúto možnosť privítalo, čiže väčšina klientov chce byť za platby kartou odmeňovaná. 7 z 10 Slovákov by pri platení kartou najviac motivovala odmena vo forme vrátených peňazí späť na účet, zvyšní by privítali výhodnejší poplatok za vedenie účtu alebo zľavy u vybraných obchodníkov.

Platobné karty sú v súčasnosti bežnou súčasťou našich peňaženiek. Platenie kartou, a to nielen na dovolenke, ale počas celého roka, je totiž pohodlné, rýchle a aj výhodné. V Prima banke klienti za každú platbu kartou získajú odmenu 0,5 % z objemu nákupov zaplatených kartou, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. ,,Odmenu vo výške 0,5 % zo sumy zaplatenej platobnou kartou poskytujeme všetkým klientom, ktorí u nás využívajú Osobný účet alebo Študentský účet,“ uviedla Henrieta Gahérová z Prima banky. Počet klientov, ktorí s Prima bankou aktívne bankujú, každým rokom stúpa. Už viac ako 100 000 klientov je za každú platbu kartou odmeňovaných. Navyše, okrem odmeny za platby kartou klienti s Osobným aj Študentským účtom získajú aj množstvo ďalších výhod.

 

 

 

Zverejnené dňa: 1. 7. 2015


späť na zoznam