Kvôli výhodnejšej hypotéke sa klient nemusí stať rukojemníkom banky. V Prima banke dostane úrok 1,5% naozaj každý a bez háčikov

späť

Bratislava, 29. februára 2016 – Pomoc alebo ešte väčšie bremeno? Lacnejšie predčasné splatenie hypotéky mimo výročia fixácie má klientom urýchliť cestu k výhodnejšej úrokovej sadzbe.  V konkurenčnom boji však už niektoré banky začínajú vyťahovať tromfy, ktorými klientov paradoxne ešte viac zaťažujú a zväzujú im ruky. Od 1. marca znižuje úrok na hypotéke aj Prima banka - tá však ako jediná banka na trhu poskytuje sadzbu 1,5 % ročne naozaj pre každého a bez háčikov.

Jar 2016 a blížiace sa legislatívne zmeny rozpútali na trhu hypoték ešte väčší boj o klientov a úroky na hypotékach klesajú na nové historické minimá. Bitka na trhu refinancovania sa však v prípade niektorých bánk obracia proti klientom, ktorí za nižší úrok a lepšiu splátku musia zaplatiť oveľa vyššiu daň, ako si myslia. Najnižšie úrokové sadzby totiž banky podmieňujú nielen využívaním ďalších služieb ako je otvorenie účtu či poistenie úveru, ale najnovšie napríklad aj povinnosťou v prípade predčasného splatenia zaplatiť banke sankcie nad rámec zákona. Klienti sa takto paradoxne stávajú rukojemníkmi banky, ktorá im naoko výhodnejšou hypotékou iba tesnejšie uťahuje „slučku na krku“.

Jedinou bankou na Slovensku, ktorá dlhodobo poskytuje na hypotéke výhodnú a jednotnú úrokovú sadzbu naozaj pre každého, a to bez dodatočných podmienok a akýchkoľvek ďalších háčikov, je stále Prima banka.

 

Prima banka znižuje sadzbu na 1,5 % ročne pre každého

Od marca budú navyše hypotéky v Prima banke ešte výhodnejšie. Banka znižuje úrok na hypotékach s 3-ročnou fixáciou na 1,5 % p. a. pre každého. Tento úrok dostanú klienti na nových aj refinančných hypotékach, ktoré banka schváli v období od 1. 3. 2016 do 30. 4. 2016. Úrokovú sadzbu 1,5 % s fixáciou na 3 roky dostane v Prima banke každý jeden klient, ktorý preukáže schopnosť splácať požadovanú výšku Hypotéky. Naša jednotná sadzba pre každého je najférovejšia na trhu a pre jej získanie nemusia klienti s bankou zložito vyjednávať ani sa zaväzovať k dodatočným podmienkam,“ upozorňuje Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Prima banka zároveň poskytuje najrýchlejší a najjednoduchší proces vybavenia novej hypotéky ako aj jej prenesenia z inej banky do Prima banky. Klient tak môže mať v ruke novú úverovú zmluvu už pri prvej návšteve pobočky. V kombinácii s výhodnou a transparentnou úrokovou sadzbou pre každého tak klientom ponúka najlepší spôsob ako si môžu znížiť svoju splátku, a tým výrazne ušetriť. Aj vďaka tomu si svoje nevýhodné hypotéky z iných bánk do Prima banky prenáša stále viac klientov a Prima banka je tak už tretí rok po sebe najrýchlejšie rastúcou bankou na trhu hypoték.

Najväčšie nástrahy NAOKO VÝHODNÝCH hypoték

Najnižšie ÚROKY „OD“ len pre vyvolených

Klientov do novej banky často pritiahne najnižší úrok z reklamy. Ale nevšimnú si slovíčko "od", a tak až na pobočke danej banky zistia, že najnižšiu sadzbu banka odklepne len vyvoleným. Zväčša sú to bonitnejší klienti s vyšším príjmom, alebo s nehnuteľnosťami z lukratívnejšej lokality, a tak sa obyvatelia s nižším príjmom alebo z menších obcí a odľahlejších lokalít musia uspokojiť s horšou sadzbou.

TIP: Opýtajte sa banky, či dáva najvýhodnejší úrok naozaj každému, alebo s ňou musíte lepšiu sadzbu vyjednávať.

Ďalšie nenápadné PODMIENKY A HÁČIKY

Za zníženou úrokovou sadzbou sa často ukrýva množstvo ďalších podmienok a háčikov, ktoré banka klientovi nadiktuje a ten ich musí plniť počas celého splácania úveru. Väčšinou sú zľavy z úroku naviazané na povinnosť otvoriť si účet, posielať si naň príjem v stanovenej minimálnej výške, úver si poistiť alebo zriadiť si v banke ďalšie produkty a služby. Nehovoriac o tom, že nový účet za 5 alebo aj 7 eur klientovu hypotéku ešte viac predraží.

TIP: Dajte si pozor, na aké ďalšie podmienky a povinnosti je nízky úrok na hypotéke naviazaný.

Klient ako RUKOJEMNÍK

Za nižším úrokom sa môže ukrývať aj povinnosť klienta zaplatiť banke dodatočné sankcie nad rámec zákona v prípade, že sa rozhodne predčasne splatiť svoju hypotéku, hoci má na to nárok. Klient sa tak za cenu výhodnejšieho úroku stáva rukojemníkom banky.

TIP: Skontrolujte si preto, či v prípade predčasného splatenia hypotéky nebudete musieť banke doplatiť úroky navyše, alebo zaplatiť sankcie nad rámec zákona.

Nezabudnite, že lepší úrok a nižšie splátky si môžete vo vybraných bankách "rezervovať" až na 6 mesiacov. Napríklad, ak obdobie fixácie vašej nevýhodnej hypotéky skončí až v lete, už teraz sa poobzerajte po výhodnejšej sadzbe. Po schválení novej hypotéky totiž peniaze môžete čerpať počas obdobia nasledujúcich  6 mesiacov.

Zverejnené dňa: 1. 3. 2016


späť na zoznam