Kedy si začať pravidelne sporiť? Najlepšie už od narodenia dieťaťa, myslí si 71 % Slovákov

späť

Bratislava, 20. júla 2015 – Pravidelné sporenie je ideálny spôsob na vytváranie finančnej rezervy. Až 7 z 10 Slovákov si odkladá peniaze každý mesiac a väčšina ľudí si myslí, že najvhodnejší čas na založenie pravidelného sporenia je už od narodenia dieťaťa. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. A čo sú Slováci ochotní obetovať, aby si mohli sporiť ešte viac? Menej by chodili do reštaurácií, kaviarní a barov, znížili by svoje účty za telefón alebo by obmedzili fajčenie.

Slováci berú sporenie naozaj zodpovedne. Podľa prieskumu Prima banky až 96 % ľudí považuje pravidelné sporenie za dôležité a 69 % z nás si peniaze odkladá pravidelne každý mesiac. Zásada „čím skôr, tým lepšie“ platí aj pri sporení. Až 71 % Slovákov v prieskume povedalo, že najvhodnejší čas začať pravidelne sporiť je už od narodenia dieťaťa, keďže rodičia by mali myslieť na jeho budúcnosť. Iba 7 % ľudí uviedlo obdobie počas štúdia a pätina by s pravidelným sporením počkala do dospelosti, keď sa človek zamestná a začne zarábať. „Pravidelné sporenie od útleho veku dieťaťa je vynikajúce riešenie pre rodičov, ktorí chcú svojim ratolestiam odkladať peniaze každý mesiac tak, aby to veľmi nezaťažilo ich rodinný rozpočet,“ radí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov v Prima banke. Rodičia môžu deťom sporiť už od 10 eur mesačne. Postupne sa im po rokoch nazbiera vyššia suma, ku ktorej im banka priráta aj zhodnotenie peňazí vo forme úrokov.

Podľa prieskumu si až polovica sporiacich odkladá mesačne 20 až 50 eur. Pätina ľudí si šetrí od 50 do 100 eur a iba každý šiesty si dokáže každý mesiac odložiť bokom viac ako 100 eur. Keby si Slováci chceli pravidelne sporiť ešte viac peňazí, väčšinou by si posvietili na zbytočné míňanie alebo by hľadali rezervy v účtoch za vybrané služby a nákupy. Spomedzi tých, ktorí si sporia alebo by si radi začali sporiť, až 40 % ľudí povedalo, že by menej chodili do reštaurácií, kaviarní, barov a 38 % by si dalo pozor na účty za telefón a internet. Mnohí by nakupovali lacnejšie potraviny, oblečenie či kozmetiku alebo by obmedzili fajčenie. Našli sa aj takí, ktorí by sa na úkor sporenia svojho komfortu nevzdali – 20 % respondentov totiž v prieskume uviedlo, že sa kvôli sporeniu nechcú nijako obmedzovať.

Základom je pravidelnosť a ráta sa každé euro

Pravidelné sporenie je rýchle, jednoduché a praktické. Až 71 % Slovákov, ktorí ho ešte nemajú založené, majú o túto formu sporenia záujem. Banky ho väčšinou zriadia klientom bez poplatku, stačí ak si vyberú deň, kedy si budú na sporenie posielať peniaze zo svojho účtu. „Niektorí klienti si sporia do rezervy, iní si na začiatku stanovia konkrétny cieľ, aby tak mali väčšiu motiváciu. Základom je pravidelnosť, čiže odkladanie peňazí každý mesiac. Sporiť sa dá aj v malých sumách, ráta sa naozaj každé jedno euro,” dodáva Henrieta Gahérová z Prima banky.

Najlepšiu úrokovú sadzbu na pravidelnom sporení v súčasnosti ponúka Prima banka, ktorá si u klientov získava stále väčšiu obľubu a výhodne si s ňou sporí už niekoľko desiatok tisíc ľudí. S pravidelným Sporením k Osobnému účtu získajú klienti atraktívnu úrokovú sadzbu 5,0 % ročne, garantovanú počas celej doby sporenia. Možnosť pravidelne a výhodne sporiť s úrokom 5,0 % ročne majú v Prima banke aj deti a študenti.

 

Zverejnené dňa: 20. 7. 2015


späť na zoznam