Až 9 z 10 Slovákov si chce v tomto roku sporiť viac a pravidelne

späť

Bratislava, 11. januára 2016 – Sporiť viac a pravidelne. Také sú predstavy Slovákov o tom, ako nakladať so svojimi financiami v roku 2016. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. A čo by nás k pravidelnému sporeniu dokázalo naozaj motivovať? Najviac by nás presvedčila možnosť odkladať si aj malú sumu peňazí a nepohrdli by sme ani atraktívnym úrokom, ktorý bude odkladané peniaze výhodne zhodnocovať.

Hoci prieskum agentúra 2muse uskutočnila v decembri v čase najväčšieho predvianočného míňania, Slováci boli aj v tomto období k sporeniu výrazne naklonení. Až 92 % ľudí sa vyjadrilo, že by si chceli v roku 2016 sporiť viac peňazí a 88% ľudí priznalo, že si plánujú odkladať peniaze pravidelne každý mesiac. Možno práve preto, aby si na budúci rok dokázali na Vianoce dopriať viac. Pravidelné sporenie totiž umožňuje vytvárať si finančnú rezervu postupne popri bežných výdavkoch, a to aj po „bezbolestných“ malých sumách.

Slováci si teda jednoznačne chcú sporiť, pričom uprednostňujú skôr sporenie „v malom“. V prieskume sa totiž najviac respondentov vyjadrilo, že by ich k pravidelnému sporeniu najviac motivovala možnosť odkladať si aj malú sumu peňazí, ktorá nezaťaží ich rodinný rozpočet. Viac ako polovica Slovákov by ocenila aj atraktívny úrok, ktorý bude ich peniaze výhodne zhodnocovať a tretím najčastejším dôvodom by bolo zriadenie a vedenie sporenia bez poplatku. Najviac ľudí zároveň uviedlo, že by si dokázali na sporenie odkladať každý mesiac sumu do 20 eur.

Pravidelné sporenie po malých sumách je pre klientov nielen praktické, ale aj výhodné. Banka odkladané peniaze priebežne úročí a dokonca ich dokáže zhodnotiť úrokom, ktorý je výrazne vyšší ako na klasickom termínovanom vklade. Napríklad v Prima banke si klienti sporia s úrokom 5,0 % ročne, garantovaným počas celej doby sporenia. „Pravidelne sporiť s atraktívnym úrokom 5,0 % ročne si môžu klienti už 10 eur mesačne. Výhodné Sporenie si môžu založiť k Osobnému, Študentskému ale aj k Detskému účtu,“ uviedla Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

7 rád, ako si sporiť pravidelne a výhodne

1.   Pravidelné sporenie je vynikajúcim spôsobom ako si postupne popri bežných výdavkoch vytvoriť finančnú rezervu.

2.   Ak peniaze necháte ležať na bežnom účte, veľmi ľahko sa môže stať, že ich miniete aj na niečo, čo až tak nevyhnutne nepotrebujete.

3.   Dôležité je naučiť sa odkladať peniaze na sporenie pravidelne každý mesiac, hoci aj po menších čiastkach.

4.   Sporiť s výhodným úrokom sa dá už od nízkej sumy, napríklad od 10 eur mesačne.

5.   Ideálne je peniaze na sporenie posielať hneď po výplate a nečakať na koniec mesiaca, či a koľko sa vám zvýši.

6.   Pravidelné sporenie dnes dokáže ponúknuť aj výrazne lepší úrok ako klasické termínované vklady.

7.   V Prima banke si môžete sporiť s úrokom 5,0 % ročne, garantovaným počas celej doby sporenia.

Zverejnené dňa: 11. 1. 2016


späť na zoznam