Až 87 % Slovákov chce za hypotéku platiť menej. K prenosu do inej banky nás láka najmä nižší úrok a splátka, ale aj rýchle vybavenie a férový prístup

späť

Bratislava, 28. apríla 2016 – Chceme lacnejšiu hypotéku s nižším úrokom a splátkou, no záleží nám aj na rýchlom vybavení, férovom prístupe a transparentnom jednaní banky. Takto uvažujú Slováci o svojich úveroch na bývanie podľa posledného prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. Až 60 % ľudí označilo za férový úrok do 2,0 % p. a., a hoci sa banky v súčasnosti predbiehajú v hypotekárnych akciách s oveľa nižšími sadzbami, klienti ich často musia zložito vyjednávať. Jedinou bankou, ktorá garantuje rovnakú úrokovú sadzbu 1,5 % ročne s fixáciou na 3 roky pre každého aj naďalej ostáva Prima banka.

Väčšina klientov, ktorí v súčasnosti splácajú staré nevýhodné hypotéky, sníva o lepších podmienkach. Potvrdil to aj prieskum Prima banky, podľa ktorého by až 87 % Slovákov chcelo za svoju hypotéku platiť menej. Niet sa čomu čudovať, keďže priemerná sadzba na existujúcich hypotékach podľa údajov Národnej banky Slovenska stále prekračuje hranicu 3,0 % p. a. Pri refinancovaní hypotéky do inej banky tak dokážu klienti výrazne ušetriť, stačí si len vybrať takú banku, ktorá im poskytne naozaj výhodnú sadzbu pre každého.

Pri otázke „Akú úrokovú sadzbu na hypotéke považujete za férovú“ až 6 z 10 ľudí uviedlo úrok do 2,0 % ročne. Štvrtina respondentov by sa uspokojila so sadzbou od 2,1 - 2,5 % a ostatným by „stačili“ aj horšie úroky. Sadzba na novej hypotéke do 2,0 % ročne v súčasnosti nie je nereálna, keďže väčšina bánk v posledných mesiacoch úroky na hypotékach znižovala a priemerný úrok na nových hypotékach je aktuálne už pod hranicou 2,5 %. Klienti by však mali dobre zvážiť, ktorej banke sa na ďalšie obdobie fixácie úrokovej sadzby zaviažu. Najnižší úrok totiž nemusí byť zároveň aj najvýhodnejší – najmä v prípade, ak je naviazaný na ďalšie dodatočné podmienky, povinnosti, či sankcie. Aj prístup a jednanie banky preto zohráva pri rozhodovaní o refinancovaní hypotéky významnú rolu.

Hypotekárny ošiaľ pokračuje, ľudia chcú refinancovať za menej a férovo

Podľa prieskumu by najviac Slovákov (74 %) k prenosu hypotéky do inej banky zlákala výhodnejšia úroková sadzba, za ňou s väčším odstupom nasleduje nižšia mesačná splátka a odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky. Klienti však uvažujú aj prakticky a chcú sa svojej nevýhodnej hypotéky zbaviť bez zbytočného čakania a komplikácií. Až 35 % ľudí by totiž k refinancovaniu motivovalo rýchle a jednoduché vybavenie úveru a u tretiny Slovákov by zavážil aj férový prístup a transparentné jednanie banky.

Jarný hypotekárny ošiaľ sa rozhodne nekončí, a tak klienti stále môžu refinancovať svoje hypotéky najvýhodnejšie v histórii. Prima banka je aj naďalej jedinou bankou, ktorá poskytuje bez dodatočných podmienok rovnakú sadzbu 1,5 % p. a. s fixáciou na 3 roky každému klientovi, ktorý preukáže schopnosť splácať požadovanú výšku hypotéky. Tento úrok platí pre nové aj refinančné hypotéky schválené do 30. 6. 2016. „Počas našej ponuky aktuálnej úrokovej sadzby 1,5 % pre každého na hypotéke s 3-ročnou fixáciou zaznamenávame rekordný nárast počtu hypoték, ktorými klienti refinancujú svoje nevýhodné hypotéky z iných bánk do Prima banky. Je to jednak vďaka rovnakému úroku pre každého, ale aj vďaka najrýchlejšiemu a najjednoduchšiemu procesu prenesenia hypotéky,“ dodala Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Zverejnené dňa: 28. 4. 2016


späť na zoznam