Až 84 % Slovákov by si pôžičku prenieslo kvôli lepšiemu úroku a 71 % kvôli nižším splátkam. Naopak, odrádza nás najmä zvyk a vlastná pohodlnosť

späť

Bratislava, 2. decembra 2014 –  Predvianočný pôžičkový maratón nemusí vždy skončiť pre klienta výhodne. Mnohí Slováci sa zadlžia a neskôr zistia, že ich splátky mohli byť v inej banke nižšie. Tento scenár nie je ničím výnimočným a opakuje sa každý rok. Úver je v takom prípade ideálne preniesť do inej banky. Až 84 % Slovákov by tak urobilo kvôli lepšiemu úroku a 71 % kvôli nižším splátkam. Vyplýva to z prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu uskutočnila prieskumná agentúra 2muse.

Priemerná úroková sadzba na spotrebných úveroch dosiahla v októbri podľa štatistík Národnej banky Slovenska úroveň 12,26 %. Veľa ľudí má však na svojej pôžičke stále aj oveľa vyššie úroky. Zobrať si úver ale neznamená trápiť sa s ním v tej istej banke až do úplného splatenia. Najmä ak s podmienkami pôžičky po čase nie sme spokojní. Podľa prieskumu Prima banky o možnosti prenesenia pôžičky do inej banky počul už takmer každý Slovák. Až 84 % ľudí by k tomuto kroku motivoval práve lepší úrok a kvôli nižším splátkam by tak urobilo 71 % Slovákov. Ďalšou motiváciou k zmene úveru aj banky by bolo odpustenie/vrátenie splátok, jednoduché vybavenie alebo peniaze navyše. 

Napriek tomu, že prenesenie spotrebného úveru do inej banky môže reálne pomôcť rodinnému rozpočtu a navýšiť ho aj o desiatky eur mesačne, niektorí Slováci ho vyslovene odmietajú. Nie je ich však veľa – 9 % opýtaných sa v prieskume vyjadrilo, že by neboli ochotní preniesť si pôžičku, resp. zlúčiť si úvery v inej banke. A čo ich od tohto kroku najviac odrádza? Až tri štvrtiny z nich povedali, že sú zvyknutí na svoju súčasnú banku a polovica sa tomuto rozhodnutiu bráni preto, lebo v súčasnej banke využíva viacero produktov. Zdroj: Prima banka Slovensko, a. s. / 2muse, s.r.o.

Prenos pôžičky je jednoduchý a ušetrí desiatky eur mesačne

Chcete vedieť, ako pri prenose spotrebného úveru do inej banky postupovať? Vybavenie vôbec nie je komplikované. Stačí si zvoliť výšku splátky, prísť na pobočku len s občianskym preukazom a informáciu o získaní novej výhodnejšej pôžičky môže klient dostať aj na počkanie. ,,Ľudia by mali vedieť, že prenos ich nevýhodnej pôžičky z jednej banky do druhej je jednoduchý proces. Môžu si preniesť aj viac úverov, vďaka čomu v banke získajú jednu výhodnejšiu splátku, ktorá tak nebude zaťažovať ich rodinný rozpočet,”  radí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

TIP: Jednotnú úrokovú sadzbu 7,9 % p. a. pri prenose pôžičky z inej banky v súčasnosti ponúka Prima banka, ktorú klienti nájdu v každom zo 79 okresov Slovenska. Ušetrenú sumu peňazí si môžu klienti rýchlo a jednoducho vypočítať aj v praktickej kalkulačke splátok na webovej stránke banky www.primabanka.sk.

Zverejnené dňa: 2. 12. 2014


späť na zoznam