Až 76 % Slovákov vníma svoju banku ako výhodnú. Ich predstava o výhodnosti je však od reality vzdialená

späť

Bratislava, 10. apríla 2015 – Myslíte si, že je vaša banka výhodná? Väčšina Slovákov tvrdí, že áno. V úrokoch sa však veľmi nevyznajú a pri výbere produktov sa až tretina ľudí stále spolieha len na odporúčanie vlastnej banky. Vyplýva to z prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. Sú teda ľudia naozaj schopní posúdiť výhodnosť svojej banky, alebo žijú v sladkej nevedomosti, ktorá ich zbytočne oberá o peniaze?

Až 76 % Slovákov považuje svoju banku za výhodnú, čiže si myslia, že im ponúka výhodné bankové služby a produkty. Podľa prieskumu je o tom presvedčená štvrtina opýtaných a polovica sa vyjadrila trochu opatrnejšie, ale predsa kladne. Prieskum však paradoxne ukázal aj to, že mnohí klienti bánk netušia, aké úroky sú pri úverových produktoch a termínovaných vkladoch výhodné. Pri otázke „Čo považujete za výhodný úrok na hypotéke?“ takmer polovica opýtaných odpovedala NEVIEM a veľa ľudí (40 %) takto reagovalo aj na otázku o výhodnom úroku na termínovanom vklade.

Keď si Slováci vyberajú bankový produkt či službu, najčastejšie si porovnávajú ponuky viacerých bánk. Na druhom mieste v rozhodovaní je odporúčanie vlastnej banky a na treťom mieste rada od známeho, rodiny a priateľov. Spoľahnutie len na vlastnú banku hrá teda v rozhodovaní Slovákov stále veľkú rolu. To, že klienti nemajú dobrý prehľad v ponuke konkurencie môže ich vlastnej banke vyhovovať, no samotní klienti sa tak oberajú o šancu bankovať výhodnejšie.

V úrokoch ani v poplatkoch za účty nemáme jasno

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska úverovanie obyvateľov každým rokom rastie a našinci si od bánk požičiavajú stále viac peňazí aj na bývanie. Podľa prieskumu Prima banky však takmer polovica ľudí (48 %) nevie, aký úrok je na hypotéke výhodný. Zadlžujeme sa teda rekordne, no zdá sa, že netušíme, za akú cenu. Nízke sadzby v reklame pôsobia lákavo, no so slovíčkom ,,OD“ ich dostane málokto. V mnohých prípadoch ich získajú iba klienti s vyšším príjmom alebo z „lepšej“ lokality.

Ani v termínovaných vkladoch sa Slováci veľmi nevyznajú. Až 40 % ľudí netuší, ako sa dnes pohybujú výhodné úroky na termínovaných vkladoch a radšej nepovedali nič. Viac ako polovica zas uviedla úrok nad 2 %, ktorý však dnes ponúka málokto. Najväčší bankoví hráči totiž sadzby na termínovaných vkladoch výrazne okresali a dnes ich úročia úrokmi v rozmedzí od 0,30 % do 0,80 %. A to je ďalší paradox. Kým v prieskume úrok do 1 % považuje za výhodný iba jedno percento ľudí, v skutočnosti takto biedne zarábajú peniaze väčšiny klientov.

Ak ide o bežné účty, až 80 % ľudí si myslí, že výhodný poplatok za vedenie účtu je vo výške od 0 € do 4,99 €. Realita je však taká, že viaceré banky vlani tieto poplatky zvýšili a Slováci tak za vedenie účtu bežne platia viac ako 5 €, viac ako 6 € a niektorí dokonca až 7 alebo 9 €. Banky síce sľubujú účet bez poplatku, ale len po splnení striktne stanovených a veľakrát aj komplikovaných podmienok. To, čo ľudia vnímajú ako výhodný poplatok za vedenie účtu, tak získajú často len niektorí z nich.

Predstavy Slovákov sa od reality značne líšia

Dokážu teda Slováci reálne posúdiť, či je ich banka výhodná? Výsledky prieskumu hovoria o opaku. „Je veľký rozdiel v tom, čo si ľudia myslia a čo od bánk reálne dostávajú. Nevedomosť je vždy len na škodu klienta, zvlášť ak ide o peniaze a ak si klient berie napríklad úver, ktorým sa banke zaviaže na niekoľko rokov,“ hovorí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov v Prima banke. Klienti by mali každé bankové rozhodnutie dobre zvážiť, či už ide o výber osobného účtu, výhodné sporenie, pôžičku alebo hypotéku. „Čas strávený dôkladným porovnaním ponuky viacerých bánk môže ľuďom ušetriť nemalé peniaze,“ radí H. Gahérová.

Ak už Slováci podľahnú nevýhodnej ponuke vlastnej banky, mali by vedieť, že prenos produktov z jednej banky do druhej je v súčasnosti oveľa rýchlejší a jednoduchší ako to bolo kedysi. Navyše refinancovaním pôžičky a hypotéky môžu dnes klienti ušetriť desiatky až stovky eur mesačne.

 

Zverejnené dňa: 10. 4. 2015


späť na zoznam