Ako platiť počas Vianoc bezpečne a výhodne? Opýtajte sa svojej banky, či vás za používanie karty odmeňuje

späť

Bratislava, 16. decembra 2014 - Platobnú kartu používame počas Vianoc oveľa častejšie ako v iné časti roka. Najskôr zháňame darčeky pre svojich blízkych, potom nakupujeme dobroty na štedrovečerný stôl a po sviatkoch obehávame výpredaje so zľavneným tovarom. V obchodoch sa pohybuje aj oveľa viac ľudí, a to nielen zákazníkov, ale aj zlodejov a podvodníkov. Prečítajte si niekoľko základných rád od Prima banky, s ktorými budete nakupovať pohodlne, ale aj bezpečne.

Menšia hotovosť v peňaženke dobre poslúži „pre každý prípad“, v malých obchodíkoch či na vianočných trhoch, kde predajcovia nepoužívajú platobné terminály. No v porovnaní s platobnou kartou je platenie v hotovosti omnoho komplikovanejšie a v týchto dňoch aj menej bezpečné. ,,Hotovosť v peňaženke slúži ako železná rezerva, ale netreba jej nosiť zbytočne veľa – najmä z bezpečnostných dôvodov v prípade možnej krádeže. Platenie platobnou kartou je rýchle, bezpečné a aj výhodné,“ radí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Desatoro pri nakupovaní v kamenných obchodoch

  1. Z hľadiska bezpečnosti je lepšie mať poruke kartu ako peňaženku plnú bankoviek. S platobnou kartou máte peniaze k dispozícii prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Dnes sa dá platiť kartou už aj v malých predajniach, prípadne si možnosť platby kartou u malých obchodníkov vopred overte.
  2. Pri platení kartou v obchode PIN kód zadávajte na platobnom termináli tak, aby ho nikto nemohol odpozorovať - zakryte číselník rukou. Ak si svoj PIN neviete zapamätať, zmeňte si ho, je to jednoduché. PIN kód ani iné údaje ku karte neprezrádzajte ani svojim blízkym či rodine. Zároveň svoj platný PIN nikdy neuchovávajte spolu s platobnou kartou ani si ho neukladajte v mobile.
  3. Pri platení kartou si vždy skontrolujte správnosť údajov a výšku platenej čiastky na POS termináli a na platobnom doklade. Zadaním správneho PIN kódu potvrdzujete správnosť účtovanej čiastky. Všetky pohyby na svojom účte si priebežne kontrolujte.
  4. Po platbe skontrolujte, či vám obchodník vrátil platobnú kartu. Ani neviete, ako často sa stane, že si v obchode vezmeme bloček a odídeme bez platobnej karty. To isté sa stáva aj pri výbere hotovosti z bankomatu. Po výbere si vždy skontrolujte či ste si z bankomatu zobrali platobnú kartu aj vyberanú hotovosť.
  5. Ešte rýchlejšie môžete kartou platiť drobné darčeky do 20 €. Čoraz viac obchodníkov používa platobné terminály, ktoré podporujú použitie bezkontaktnej platobnej karty. Stačí ak ju priložíte k terminálu bez zadania PIN kódu a počkáte na „pípnutie“. Pri takejto platbe nedávate kartu z ruky a máte nad kartou kontrolu.
  6. Krádež alebo stratu platobnej karty čo najskôr oznámte svojej banke na telefónnom čísle kontaktného centra, resp. na infolinke banky. Banka kartu ihneď zablokuje, čo znemožní jej ďalšie použitie. Platobnú kartu si môžete zablokovať aj cez Internet banking.
  7. V prípade zneužitia karty alebo podozrenia na zneužitie platobnej karty je zároveň potrebné bez zbytočného odkladu ihneď požiadať banku o zablokovanie karty a ak zaznamenáte neautorizované transakcie, podajte na najbližšej pobočke svojej banky reklamáciu.  V prípade krádeže karty ohláste jej krádež aj na polícii.
  8. Nastavte si k svojmu osobnému účtu SMS notifikácie o pohyboch na účte. Aj vďaka nim budete mať okamžitý prehľad o všetkých pohyboch na účte – o odchádzajúcich aj prichádzajúcich platbách.
  9. Ak vám obchodník platobnú kartu zadrží a neviete o dôvodoch, prečo tak urobil,  žiadajte ho o potvrdenie o zadržaní platobnej karty (s uvedením čísla karty, doby platnosti, dátumu aj času zadržania a s uvedením, kto a kde kartu zadržal).
  10. Platenie kartou je praktické a bezpečné, ale navyše aj výhodné. Niektoré z bánk klientov za platby kartou odmeňujú tak, že im vracajú na účet 0,5 % zo zaplatenej sumy kartou. Opýtajte sa vašej banky, či vás za platenie kartou tiež odmeňuje.

Plaťte kartou a nechajte sa odmeňovať

Platenie kartou môže Slovákom okrem väčšieho pohodlia prinášať aj iné benefity. Napríklad v Prima banke klienti vďaka platobnej karte dokážu aj ušetriť – banka im totiž vracia 0,5 % z objemu nákupov zaplatených kartou. ,,Odmenu vo výške 0,5 % zo sumy zaplatenej platobnou kartou poskytujeme všetkým klientom, ktorí u nás využívajú Osobný účet alebo Študentský účet,“ uviedla Henrieta Gahérová z Prima banky. Je len na klientovi, koľko nákupov v danom mesiaci zaplatí kartou. Napríklad, ak pôjde o sumu celkovo 200 €, banka klientovi vráti na účet 1 €. Ak by zaplatil 480 € mesačne, banka mu vráti odmenu 2,40 €.

Počet klientov, ktorí s Prima bankou aktívne bankujú a teda zároveň spolu s Osobným účtom aktívne využívajú platobnú kartu, neustále rastie. Okrem odmeny za platenie kartou Osobný účet prináša aj vela ďalších výhod. Klienti si napríklad môžu založiť Sporenie s atraktívnou a garantovanou úrokovou sadzbou 5,0 % ročne, môžu získať výhodnejšie úroky na termínovaných vkladoch vyššie o 1 % p. a., ale aj mnoho ďalších benefitov spojených s Hypotékou alebo Pôžičkou od Prima banky.

Zverejnené dňa: 16. 12. 2014


späť na zoznam