Ak sporiť, tak zarábať. Slováci pri sporení jednoznačne preferujú atraktívny úrok a neváhali by preň okamžite vymeniť svoju banku

späť

Bratislava, 9. septembra 2016 -  Slováci v tom majú jasno. Tri štvrtiny z nich by neváhali zmeniť svoju banku, ak by im na sporení poskytla skutočne výhodný úrok. A čo si predstavujú pod pojmom výhodný? Prevažná väčšina - až 63 % z opýtaných uviedlo, že by sa ich peniaze mali zhodnocovať úrokom aspoň 5 % ročne a viac. Nižšie úroky respondentov nijak zvlášť neoslovili, a teda nepredstavujú pre nich žiadnu motiváciu, prečo by si mali založiť v banke akúkoľvek formu sporenia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse.

Napriek tomu Slováci nie sú voči sporeniu v banke skeptickí. Práve naopak. Až 78 % opýtaných si v súčasnosti nejakým spôsobom sporí, pričom takmer 7 z 10 využíva na tento účel sporiaci účet v banke. To však nemusí znamenať, že sú s podmienkami, ku ktorým sa svojmu finančnému partnerovi zaviazali, aj spokojní.

Tí, ktorí sa v prieskume vyjadrili, že žiadne peniaze „pod vankúšom“ nedržia, uviedli ako dôvod svoju finančnú situáciu. Túto vzorku opýtaných tvorí až 63 %, ktorí celú svoju mesačnú výplatu minú skôr ako si stihnú niečo odložiť. Ako druhý dôvod, ktorý ich od pravidelného sporenia odrádza, však označila pätina Slovákov súčasné úroky na sporiacich produktoch. Tie sa im totiž zdajú byť nevýhodné. Slováci totiž jednoznačne chcú, aby ich úspory aj zarábali. Pýtali sme sa preto, aký úrok považujú za výhodný. Drvivá väčšina - až 63 % klientov uviedla úrok vo výške 5 % ročne. Dokonca tri štvrtiny oslovených by kvôli takémuto výhodnému úroku zmenili aj svoju banku. Menšia časť, asi štvrtina z nich, by nepohrdla ani úrokom v rozmedzí od 3 do 4,9 % p. a. a 10 % ľudí by zlákala aj sadzba od 2 do 2,9 % ročne.

A čo ďalšie ľudia považujú pri sporení za najdôležitejšie? Vyberať peniaze kedykoľvek a bez poplatku by uvítala viac ako pätina opýtaných a v tesnom závese sa ocitla aj možnosť sporiť si už v nízkych sumách, ktoré si klienti budú vedieť odkladať bez toho, aby to zaťažilo ich rodinný rozpočet. Prieskum tak ukázal, že hoci atraktívny úrok stále vedie, ľudí pri rozhodovaní o otvorení si sporiaceho účtu ovplyvňujú aj iné benefity.  

Ak výsledky prieskumu naznačujú, že Slovákom ide len o zisk, ide o mylnú predstavu. Takmer 7 z 10 opýtaných si totiž pri slove „sporenie“ najčastejšie v mysli vybaví zodpovedný prístup, nutnosť a potrebu odkladať peniaze. Len zlomku z nich napadne nesplnený sen, ktorý si v súčasnej situácií nemôžu dovoliť a niektorým sa dokonca vynorí predstava prasiatka s otvorom na hádzanie mincí. A čo by s nasporenými peniazmi urobili? Necelá polovica opýtaných by úspory použila na horšie časy. Zmysluplne by peniaze investoval aj zvyšok respondentov, keďže 12 % z nich by nimi splatili hypotéku a ostatné dlhy, nasleduje kúpa auta, vzdelanie detí či vybavenie do domácnosti.     

Dajte svojim úsporám šancu zarábať

Keďže tri štvrtiny opýtaných by pre výhodné sporenie neváhali zmeniť aj banku, nastal čas dať úsporám šancu zarábať. Nedovoľte, aby peniaze ležali ladom a strácali na hodnote.

Náš tip: Sporenie k Osobnému účtu od Prima banky zhodnotí peniaze úrokom 5 % ročne. Dokonca si môžete otvoriť až 3 sporenia naraz.

Ceste k sporeniu bráni mnohým ľuďom ich finančná situácia. Ak by ale mali možnosť sporiť v nižších sumách, 21 % oslovených by to presvedčilo a sporeniu by dali šancu.

Náš tip: Odkladať si v Prima banke môžete čiastku, ktorá váš rozpočet nezruinuje. Sami si zvolíte sumu, ktorú si pravidelne budete odkladať, a to od 10 do 50 EUR mesačne.

Ďalšie výhody Sporenia k Osobnému účtu 

  • sami si môžete vybrať dobu sporenia – na výber máte 12, 18 alebo 24 mesiacov
  • výhodne sporiť s úrokom 5,0 % ročne môžu aj deti a študenti
  • sporenie si zriadite pohodlne a rýchlo priamo na pobočke, v Internet bankingu alebo mobilnej aplikácii Peňaženka
  • založenie a vedenie pravidelného sporenia je navyše bezplatné

Zverejnené dňa: 9. 9. 2016


späť na zoznam