7 z 10 Slovákov by za výhodnejšou ponukou odišlo do inej banky. Ako postupovať pri prenose pôžičky, hypotéky alebo účtu?

späť

BRATISLAVA, 21. mája 2015 – Slováci sa snažia šetriť kde sa dá a bankové produkty a služby nie sú výnimkou. Až 7 z 10 ľudí by za výhodnejšou ponukou odišlo do inej banky, zvyšných klientov od toho stále odrádza najmä zvyk a pohodlnosť. Vyplýva to z prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse. Prenos produktov z jednej banky do druhej je dnes oveľa rýchlejší a jednoduchší ako to bolo kedysi. Viete, ako na to?

Až 71 % Slovákov v prieskume povedalo, že by boli ochotní zmeniť svoju banku kvôli výhodnejšej ponuke inej banky. Zvyšných 29 % ľudí od tohto kroku odrádza najmä to, že sú zvyknutí na vlastnú banku alebo v nej majú viacero produktov. A stále sa nájdu aj takí klienti, ktorí sa boja komplikácií, veľkej byrokracie alebo dlhých vybavovačiek.

Najviac klientov v súčasnosti mení banku z dôvodu refinancovania spotrebného úveru a hypotéky. Vo výhodnejšej banke totiž získajú nižší úrok alebo lepšiu splátku, vďaka ktorým dokážu mesačne ušetriť aj desiatky eur. „Záujem klientov o prenesenie spotrebného úveru aj hypotéky každým rokom stúpa. V oboch prípadoch klient už pri prvej návšteve pobočky odchádza s novou úverovou zmluvou, bez zbytočného dokladovania a papierovania,“ uviedla Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

V poslednom období nie je ničím výnimočným ani to, ak chcú klienti zmeniť svoj osobný účet, s ktorým sú nespokojní a platia zaň zbytočne veľa. Ani táto zmena nie je až taká komplikovaná, ako by sa mohlo zdať. Stačí ak klient novú výhodnejšiu banku požiada o otvorenie účtu a so zrušením jeho starého účtu mu nová banka na požiadanie môže pomôcť.

Boli by ste ochotní zmeniť svoju banku kvôli výhodnejšej ponuke inej banky ?

Prečo by ste neboli ochotní zmeniť súčasnú banku, aj keby nová banka ponúkala výhodnejšie podmienky ? (len tí, ktorí niesú ochotní zmeniť banku)

Lebo som zvyknutý na svoju súčastnú banku
V súčasnej banke mám viac produktov
Zmena bude trvať dlho a vyžiada si to veľa času
Zmena bude komplikovaná a bude s ňou spojená veľká byrokracia
Súčasná banka mi odchod bude komplikovať
Iné
Zdroj: Prima banka Slovensko, a.s. / 2muse, s.r.o

Prenos pôžičky, hypotéky či účtu je rýchly a jednoduchý

Pôžička

 • Pri prenose pôžičky môžete získať nižšiu splátku a rodinný rozpočet tak navýšite aj o desiatky eur mesačne, čo nie je zanedbateľná suma.
 • Pri prvej návšteve novej banky, kam si chcete pôžičku preniesť, vám stačí iba občiansky preukaz a pri žiadosti o novú pôžičku (ktorou vyplatíte tú starú) svoj príjem väčšinou už nemusíte v banke opäť dokladovať.
 • V niektorých bankách pri refinancovaní pôžičky nepotrebujete ani ručiteľa.
 • Informáciu o novej pôžičke a novú úverovú zmluvu dostanete na počkanie už pri prvej návšteve pobočky.
 • Preniesť si môžete aj viacero nevýhodných úverov naraz, napríklad v Prima banke maximálne 5 bankových spotrebných úverov

TIP: Ak si prenesiete viac pôžičiek, nová banka vám ich spojí do jedného úveru, čiže budete mať lepší prehľad o svojich financiách a hlavne, získate tak jednu výhodnejšiu splátku.

 

Hypotéka

 • Prenosom hypotéky do výhodnejšej banky dokážete ušetriť na splátkach desiatky eur mesačne, celková úspora za celú hypotéku sa tak pohybuje až v tisíckach eur.
 • Stačí ak do novej banky prinesiete pôvodnú úverovú a záložnú zmluvu, prípadne pôvodný znalecký posudok k nehnuteľnosti, ak ho máte k dispozícii. Žiadne nové doklady nemusíte zháňať.
 • Vašu žiadosť banka posúdi aj na počkanie – hneď pri prvej návšteve môžete mať v ruke novú úverovú zmluvu.
 • O ďalšom postupe pri vybavovaní prenosu hypotéky vás informujú pracovníci banky.
 • Banka vám pri hypotéke poskytne rovnaké výhody, aké majú klienti, ktorí žiadajú o hypotéku prvýkrát. Napr. vám odpustí poplatok za poskytnutie úveru, ak ho budete splácať z účtu banky.

TIP: Nie všetky banky dajú pri hypotéke jednotný úrok všetkým žiadateľom, niekde zvýhodnia klientov s vyšším príjmom alebo z „lepšej“ lokality. Prima banka ponúka úrok 1,8 % s fixáciou na 3 roky naozaj pre každého.

 

Účet

 • Ak zmeníte osobný účet za iný, výhodnejší, môžete s ním získať aj nové výhody – napr. odmenu za platby kartou, výhodnejšie sporenie alebo odpustené poplatky pri pôžičke či hypotéke.
 • Najskôr požiadajte novú banku o založenie výhodnejšieho účtu – otvoria vám ho na pobočke na počkanie.
 • Pred zrušením svojho starého účtu si v starej banke vysporiadajte všetky záväzky, ktoré s ním súvisia (napr. ak ste na účte v mínuse alebo máte voči banke iné záväzné povinnosti).
 • Pri prenose účtu do novej banky nezabudnite preniesť aj svoje trvalé platobné príkazy a inkasá, ak ich platíte (môže to za vás urobiť aj nová banka, ak ju o to požiadate). Vyhnete sa tak nezaplateným účtom alebo faktúram.
 • Nová banka vám poskytne všetky dôležité informácie, ktoré súvisia so zmenou vášho účtu a poradí vám, ako postupovať.

TIP: Podobne ako bežný účet môžete zmeniť aj detský alebo študentský účet. Porovnajte si výhody, ktoré banky pri týchto účtoch ponúkajú (výhodné sporenie, úročenie zostatku na účte, odmena za platby kartou a pod.)

 

Zverejnené dňa: 21. 5. 2015


späť na zoznam