Viete, ako si vybrať naozaj výhodný detský a študentský účet?

späť

Bratislava, 18. augusta 2015 – Naučiť sa bankovať zodpovedne ale aj výhodne nie je žiadna veda. S praktickým finančným vzdelávaním by však mali rodičia začať čím skôr a vhodným štartom je založenie detského účtu. Deti tak porozumejú hodnote peňazí, naučia sa narábať s vreckovým, platiť kartou a pravidelne sporiť. Stredoškoláci a vysokoškoláci zas so študentským účtom dokážu sami riadiť svoj osobný rozpočet, či už peniaze od rodičov alebo svoje prvé zárobky z brigád. Ale dokážu rodičia vybrať naozaj výhodný detský a študentský účet? Dôležité je poznať výhody, ktoré sa oplatí porovnávať.

Detské účty majú viacero výhod. Okrem toho, že sa dieťa naučí disponovať so svojim vreckovým, používať platobnú kartu či pravidelne sporiť, rodičia nad jeho výdavkami získajú oveľa lepší prehľad a kontrolu. „Prostredníctvom Internet bankingu či SMS notifikácie majú rodičia ako disponenti účtu prehľad o každom pohybe na účte, teda o všetkých výdavkoch dieťaťa. Na platobnej karte dieťaťu zároveň nastavia finančný limit, ktorý pri platení nesmie prekročiť,“ radí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov v Prima banke.

Detský účet môže rodič založiť už od narodenia dieťaťa, a tak je jeho využitie v podstate dvojaké. „Rodičia detí v útlom veku na Detskom účte často šetria finančnú rezervu. Zostatok na účte je úročený atraktívnym úrokom, takže banka ich peniaze aj výhodne zhodnotí,“ opisuje Henrieta Gahérová z Prima banky. A tu sa už rodičom naozaj oplatí porovnávať. Je obrovský rozdiel v tom, či banka zostatok na účte úročí sadzbou 0,01 % ročne alebo 3 % ročne. To isté sa týka sporenia pre deti, ktoré dokáže ponúknuť aj úrok oveľa vyšší ako na bežných termínovaných vkladoch. Najvýhodnejší úrok na Sporení k Detskému a Študentskému účtu ponúka Prima banka, a to úrok 5,0 % ročne garantovaný počas celej doby sporenia.

Študentské účty poskytujú banky väčšinou stredoškolákom a vysokoškolákom vo veku od 15 do 26 rokov. Opäť ide o účty, prispôsobené tentoraz potrebám mladých klientov. Tí už naplno využívajú aj služby Internet bankingu alebo aplikáciu svojej banky. „Pri výbere študentského účtu by mali rodičia alebo študenti porovnávať najmä služby zahrnuté v cene účtu. Ak chcú bankovať naozaj výhodne, radíme im, aby si posvietili aj na možnosť výhodného sporenia alebo vyššie úročenie zostatku na účte,“ vysvetľuje H. Gahérová z Prima banky.

Samozrejmosťou k študentskému účtu je platobná karta, vďaka ktorej si mladí zvykajú na rýchle a pohodlné platenie. Banka študentov za platby kartou môže aj odmeniť, napríklad v Prima banke získajú odmenu 0,5 % zo sumy zaplatenej kartou. Praktické sú aj SMS-ky po každom pohybe na účte, vďaka ktorým majú klienti lepší prehľad a kontrolu nad svojím míňaním. Študentský účet sa pre klientov stáva výhodným štartom do sveta osobných financií, v ktorom sa tak zorientujú rýchlejšie. Vďaka správne vybudovaným finančným návykom dokážu mladí neskôr v dospelosti hospodáriť s rodinným rozpočtom zodpovedne a zároveň výhodne.

5 rád pre rodičov, ktorí chcú aj s deťmi bankovať výhodne

1.  Prečo je dobré založiť deťom účet v banke

Založenie detského účtu je vhodnou formou, ako naučiť dieťa hospodáriť s vreckovým, ktoré dostáva. S vlastným účtom deti rýchlejšie porozumejú hodnote peňazí, pochopia, čo znamená „minúť“, „zaplatiť“ alebo „nasporiť“. Keď je dieťa staršie, vďaka platobnej karte sa stáva samostatnejšie, dokáže si financovať drobné výdavky samo a hlavne, naučí sa pravidelne sporiť. Jeho vreckové je zároveň v bezpečí, nestratí ho alebo neminie na doraz. Neskôr tak dokáže vďaka správne vybudovaným finančným návykom narábať s vlastnými peniazmi zodpovednejšie. Študenti sa zas vďaka študentskému účtu naučia platiť pohodlne kartou, začnú používať Internet banking či mobilné bankovníctvo. Zároveň pochopia, že peniaze na účte dokáže banka výhodne zhodnotiť a naučia sa pravidelne sporiť.

2.  Ako ich naučiť používať platobnú kartu

Keď sú už deti staršie a samostatnejšie, môžu začať využívať platobnú kartu. Vtedy je veľmi dôležité, aby im  rodičia vysvetlili, ako majú narábať s hotovosťou a ako správne a bezpečne používať platobnú kartu. Základom je naučiť dieťa, čo je to PIN kód, že si ho musia zapamätať a nemôžu ho nikomu prezradiť, ani svojim spolužiakom či kamarátom. Na klávesnici bankomatu musia PIN zakrývať rukou, to isté platí aj na termináli pri platení kartou u obchodníkov. Dôležité je tiež vysvetliť deťom, aby boli pri zaobchádzaní s hotovosťou aj s platobnou kartou opatrné a aby sa vyhli ich strate alebo možnej krádeži. Študenti by mali okrem bezpečného používania karty vedieť, že platenie kartou je rýchle a pohodlné, ale navyše môže byť aj výhodné. Banka môže študentov za platby kartou aj odmeňovať tak, že im vráti na účet 0,5 % zo zaplatenej sumy kartou.

3.  Ako budem peniaze na účte kontrolovať

Okrem toho, že sa dieťa aj vďaka účtu naučí zodpovedne narábať so svojimi peniazmi, používať platobnú kartu či sporiť, rodičia nad jeho výdavkami získajú lepší prehľad a jednoduchú kontrolu. Vďaka Internet bankingu a SMS notifikáciám majú totiž prehľad o každom jednom pohybe na účte. Rodičia tak dokážu skontrolovať, v akom obchode dieťa nakupovalo, koľko peňazí si vybralo z bankomatu a koľko z vreckového mu ešte do konca mesiaca ostáva. Na platobnej karte dieťaťu nastavia mesačný limit podľa svojho želania, napríklad 30 €, 50 € či 100 €, a môžu si byť istí, že viac peňazí dieťa neminie. SMS notifikácie po každom pohybe na účte bez obmedzenia platenej sumy ocenia aj študenti, ktorí tak majú nepretržitý prehľad o stave svojho účtu.

4.  Prečo je pravidelné sporenie výhodné už v útlom veku

Pri výbere detského alebo študentského účtu by si mali rodičia všímať aj finančné výhody, ktoré sú na účet naviazané. Jedným z významných benefitov môže byť pravidelné sporenie k účtu. Je to skvelé riešenie pre rodičov, ktorí chcú deťom odkladať každý mesiac aspoň malú sumu peňazí. Svojim ratolestiam tak už od útleho veku vysvetlia, že ak dostanú vreckové alebo peniaze od starých rodičov, nemali by ich minúť celé na doraz, ale mali by si vždy niečo aj odložiť. V dospelosti tak bude sporenie prirodzenou súčasťou ich rodinného rozpočtu. Úrok na sporení pre deti a študentov môže byť dokonca oveľa vyšší ako na bežnom termínovanom vklade. Najvýhodnejšie sporenie k detskému alebo študentskému účtu v súčasnosti poskytuje úrok až 5,0 % ročne.

5.  Aké doklady sú potrebné na vybavenie účtu

Na založenie detského účtu stačí, ak rodič príde do pobočky banky so svojím občianskym preukazom a rodným listom dieťaťa. Bankár mu vysvetlí, ako účet funguje a aké výhody pre dieťa aj pre rodiča prináša. Účet možno založiť už od narodenia dieťaťa, čo väčšinou využívajú rodičia na výhodné úročenie peňazí a vďaka sporeniu k účtu aj na odkladanie peňazí do budúcna. Pri študentskom účte stačí opäť občiansky preukaz a do veku 18 rokov aj prítomnosť rodiča. Stredoškoláci a vysokoškoláci starší ako 18 rokov banke predložia aj potvrdenie o návšteve školy.

 


5 rád pre rodičov

Výhodné účty pre deti a študentov v Prima banke

 

 

Zverejnené dňa: 18. 8. 2015


späť na zoznam