Hypotéky v roku 2014 extrémne zlacneli

Hypotéky v roku 2014 extrémne zlacneli
späť

Bratislava, 1. januára 2015 - Rekordne nízke úroky valcovali slovenský hypotekárny trh počas celého roku 2014 a výrazne tak pomáhali zvyšovať apetít Slovákov po úveroch na bývanie. Ten sa nezastavil ani v zime a na hypotékach si Slováci v novembri požičali 424 mil. eur.  Priemerná sadzba, za ktorú si ľudia v novembri brali nové hypotéky, klesla na neuveriteľných 2,77 % p. a., čo je takmer o 1 percento menej ako pred rokom. Vyplynulo to z analýzy Prima banky, vychádzajúcej z aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska.

Rok 2014 sa niesol v duchu historicky najlacnejších hypoték. Úroky začali výrazne klesať už na jar a do konca roka padli prvýkrát v histórii pod hranicu 3 %. V novembri sme sa dočkali nového rekordu, kedy priemerná úroková sadzba na nových hypotékach klesla na neuveriteľných 2,77 % p. a.

Motivácia pre Slovákov zobrať si historicky najlacnejšiu hypotéku síce bola práve v novembri obrovská, no rekordu v objeme požičaných hypoték, na ktorý sme boli zvyknutí v predchádzajúcich mesiacoch, sme sa už nedočkali. Obyvatelia si v novembri z bánk odniesli nové hypotéky v celkovom objeme 424 mil. eur. Portfólio úverov na bývanie (bez úverov stavebných sporiteľní) tak dosiahlo hodnotu 14,6 mld. eur a medziročne rástlo o 15,18 %. A hoci Slovensko rastie v hypotékach v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny mimoriadne rýchlo, už od septembra začalo tempo rastu poskytnutých úverov na bývanie mierne klesať.

Pozíciu najrýchlejšie rastúcej banky na hypotekárnom trhu potvrdila aj v novembri Prima banka, ktorej portfólio hypoték medziročne rastie o 51 %, čo je takmer 4-krát rýchlejšie ako zvyšok trhu. Za jej významným rastom stojí najmä výhodná a transparentná ponuka. Prima banka totiž poskytuje jednotnú úrokovú sadzbu pre každého a to bez ohľadu na bonitu klienta, výšku úveru a bez akýchkoľvek ďalších dodatočných podmienok. „Prima banka ponúka zároveň aj najjednoduchší a najrýchlejší proces poskytnutia hypotéky. Aj vďaka tomu už druhý rok po sebe zaznamenávame rekordný rast objemu hypoték,“ uviedla Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

 

Zdroj: Prima banka Slovensko, a. s., spracované podľa údajov NBS

Zverejnené dňa: 1. 1. 2015


späť na zoznam