Hypotéky šli v máji na dračku! Slováci si požičali viac ako 450 mil. eur

späť

Termínované vklady ľudí nelákajú a peniaze na nich od začiatku roka klesajú.


Bratislava, 30. júna 2014 – Historicky najnižšie sadzby na hypotékach si aj v máji vyžiadali ďalší rekord. Slováci si na hypotékach požičali viac ako 450 mil. eur, čo bolo historicky najviac. Rástli aj spotrebné úvery a ich celkový stav pokoril v máji hranicu 3 mld. eur. Hoci sa o Slovákoch často hovorí ako o veľmi šporovlivom národe, termínované vklady, na ktorých držíme stále viac ako polovicu úspor, už ľudí nelákajú. Celkový objem úspor na nich medziročne klesol o 824 mil. eur. Vyplynulo to z analýzy Prima banky, vychádzajúcej z aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska.

Výhodné podmienky na hypotékach priali Slovákom aj v máji. Priemerná sadzba na nových hypotékach klesla v máji na 3,21 % a podpísala sa pod ďalší rekord. Obyvatelia si požičali na hypotékach viac ako 450 mil. eur, čo bolo z pohľadu jednotlivých mesiacov historicky najviac. Portfólio úverov na bývanie (bez úverov stavebných sporiteľní) vďaka tomu medziročne vzrástlo o 15 % na 13,6 mld. eur.

Rástol však aj záujem o spotrebné úvery. Priemerná sadzba na nich klesla v máji na 11,68 % a obyvatelia si v máji požičali na spotrebných úveroch rekordných 194 mil. eur. Portfólio spotrebných úverov vďaka medziročnému 15-percentnému nárastu pokorilo hranicu 3 mld. eur. V čoraz významnejšej miere sa na raste nových úverov ako v prípade hypoték, tak aj spotrebných úverov podieľa refinancovanie úverov. Celkové portfólio úverov pre obyvateľstvo ku koncu mája medziročne vzrástlo o 11 % na 20,5 mld. eur.

Hoci sa o Slovákoch často hovorí ako o veľmi šporovlivom národe, v poslednom roku to až tak neplatí. V bankách majú síce obyvatelia stále viac peňazí uložených ako od bánk požičaných, no rozdiel sa za posledných 12 mesiacov výrazne zmenšil. Kým úvery obyvateľstvu rekordne rastú, vkladov v bankách sa to až tak netýka. Doteraz obľúbené termínované vklady, na ktorých držíme stále viac ako polovicu úspor, medziročne poklesli o 6 % čo je pokles až o 824 miliónov eur.

Stav úverov obyvateľstvu k 31. 5. 2014

Zdroj: Prima banka Slovensko, a.s. s využitím dát NBS. Pozn.: Úvery na bývanie – bez úverov stavebných sporiteľní. Ostatné – ostatné úvery vrátane úverov stavebných sporiteľní.

Vklady obyvateľstva k 31. 5. 2014

Zdroj: Prima banka Slovensko, a.s. s využitím dát NBS.

Pozn.: Dohodnutá priemerná ročná úroková miera (DPRUM), ktorú vykazuje NBS, nie je totožná s priemernou úrokovou sadzbou. Údaje Prima banky už zohľadňujú prepočet DPRUM na priemernú úrokovú sadzbu. Informácie k DPRUM nájdete na tomto linku: http://www.nbs.sk/_img/Documents/statist/us/vypocet.pdf.

Zverejnené dňa: 30. 6. 2014


späť na zoznam